Vellanur, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33FABPK9824G1ZO
Call 08047659754 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| Length | 2.5 meters |
| I Deal In | New Only |
| Side Rail Height | 15 mm |
| Rust Proof | yes |
| Finishing Type | powder coating,hot dipped galavanzing |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New Only |
| Side Rail Height | 30 - 200 MM |
| Length | 2.5 METERS |
| Rust Proof | YES |
| Tensile Strength | 100 TO 300 MPA |
| Finishing Type | GALAVANZING ,POWDER COATING,HOT DIP GALAVANZING |
| Packaging Type | BOX |
| Surface Treatment | POWDER COATING,HOT DIP GALVANZING |
| Feature | Electrically non conductive. High resistance to chemicals. UV resistant. High temperature resistant |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Meter
Product Brochure
| Tray Type | TRAY COVER |
| Tray Width | 100 mm |
| Material | GI |
| Thickness | 1.0 mm |
| Cover Type | Plain Cover |
| Finish | Pre Galvanized |
| Coating | Pre GI |
| Length | 2500 mm |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | India |
A cable tray cover is a protective component designed to be installed over cable trays to safeguard cables from external environmental conditions and mechanical damage. It helps prevent the entry of dust, moisture, and foreign particles, ensuring longer cable life and improved system reliability.
The cover is typically manufactured from GI (Galvanized Iron), Stainless Steel (SS), or Aluminum, depending on application requirements. It is available in various thicknesses and sizes to match the corresponding cable tray dimensions.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Tray Type | Raceway |
| Tray Width | 200 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Cover Type | Plain Cover |
| Finish | Pre Galvanized |
| Length | 2.5 meters |
| Side Rail Height | 15 mm |
| Rust Proof | yes |
| Finishing Type | Powder coating , Hot Dipped Galavanzing |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Galvanized Iron |
| Surface Treatment | powder coating |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Length | 6 Meter |
| Shape | Rectangular |
| Size | 50 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | GI |
| Brand | Air Brill Hvac System |
| Thickness | 3mm |
| Mounting | Floor, Vertical, Wall/Desk |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| I Deal In | New Only |
| Side Rail Height | 15 mm |
| Length | 2.5 meters |
| Rust Proof | yes |
| Finishing Type | Powder coating |
| Packaging Type | box |
| Surface Treatment | Powder coating,Hot Dipped Galavanzing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| Tray Type | Perforated CableTray |
| Size | 1 mm to 3 mm |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | powder coating ,hot dipped galavanzied |
| Length | 2.5 meters |
| Shape | ratangular |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| I Deal In | New Only |
| Length | 2.5 Metrers |
| Rust Proof | yes |
| Finishing Type | Powder coating,Hot dipped galavanzing |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Galvanized Iron |
| I Deal In | New Only |
| Side Rail Height | 15 mm to 250 mm |
| Length | 2.5 meters |
| Rust Proof | yes |
| Finishing Type | Powder Coating,Galvanzing |
| Packaging Type | Box |
| Surface Treatment | Galvanzing |
| Feature | Industrial Use |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details